Blog

Bilgi Paylaştıkça Güzeldir...

WannaCrypt3r Encrypted Fidye Yazılımı Hakkında Bilgilendirme

Wannacrypt3r 2.0 Zararlısından Korunma ve Güvenlik Önlemleri

Dünyayı kasıp kavuran #wannacry fidye yazılımı hakkında,
wannacrypt3r bir fidye yazılımıdır, Bitcoin Para birimi olarak ödeme alırlar şuanda Dünya genelinde antivirüs şirketleri Siber Güvenlik şirketleri ne yapsa boş çıkmakta fakat Microsoft'un yayınladığı
MS17-010 güncellemesi SMB Portunun güvenlik güncellemesi sayesinden bir nebzede olsa durdurmakta, farklı bir çözümde Firewall (Güvenlik Duvarı) Kullanmak, bilinmeyen linklerden indirme yapılmaması ve her gelen mailin okunmak için dahi açılmaması gerekmektedir.

Orijinal Windows Yazılımı kullanmak, Antivirüs Yazılımlarının Güncel olması gerekmektedir.

Wcry-wannacrypt3r 2.0 zararlısı httpget methodu ile kontrol sağladıktan sonra eğer bağlantı testi yaptığı alan aktif ve kullanılabilir durumda ise 445 TCP sunucu mesaj bloğu açığı olan MS17-010 sayesinde sızıp hızla ağda yayılabiliyor. Bugün bizim sunucularımıza bulaştığı noktanın ağdaki farklı bir sunucu olduğunu tespit edebildik. Bununla birlikte TCP  139 ve 445  UDP : 137 – 138 Portlarını bloke edildiğinde zararlı yayılma yada etkileme gibi işlevlerini tamamen kaybediyor. İlgili portları bloke ettikten sonra MS17-010 için yayınlanan güncellemeyi rahatlıkla uygulayabilir, açığı kısmen kapatabildik.

 

Şuanda smb’yi tam olarak nasıl kullandığı bilinmesede, smb trafiğini kesmek bu zararlıyı engellemek için tek çözüm.

Test ettiğimiz sunucumuz daha önce 4 kez zararlı tarafından şifrelenmiş ve formatlanmıştı, yeniden kurulduğunda erişimi ayarlamadan önce portları kapattık ve erişime bu şekilde açtık. Sonrasında güncellemeyi yükleyip portları açıp test ettik. Şuan sorunu çözmüş bulunmaktayız fakat Saatler Geçtikçe Yeni sürümleri yayınlanmakta.

 

Loading