Blog

Bilgi Paylaştıkça Güzeldir...

Wannacrypt3r 2.2 Zararlısından Korunma ve Güvenlik Önlemleri

Dünyayı kasıp kavuran Wannacrypt3r fidye yazılımı hakkında Güncel Gelişmeler,

Dünya genelinde ve ülkemizle yakından takip edilen wannacrypt3r virüsü 12.05.2017 tarihinde tespit edildiğinden beri şy  ana kadar 842.489 cihazı etkilediği ve an itibariyle 2.2 sürümü ile saatte 13.000+ cihazı etkilediği anlaşıldı.
Etkilenen Sistemler; Rusya'da tren yolu ulaşımı tamamen durdu, Hindistan, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri Ülkelerinde Banka ve ATM hizmetleri kullanılamıyor açıkçası durum okadar ciddi.
Şuan dolaşımda olan 1.06 milyar adet spam mail mevcut. E-mail üzerindende bulaşabildiği yüksek oranda kanıtlansada dolaylı yollardan emaillerin yaydığı virüsleride kendi kaynağı için kullanabiliyor. Bulaşan virüsleri kullanabilmeye başlayan WannaCrypt3r kendi kaynağını bu virüsler sayesinde bilgisayarlara bulaştırıyor. Sonrasında kaynağında bulunan exploitler yardımıyla ağda yayılıyor.
EternalBlue exploiti ile smb zafiyetini ortaya çıkaran ShadowBrokers Haziran ayı için yeni bir exploit yayınlayacaklarını, bu kez tüm mobil ve masaüstü cihazların etkileneceğini duyurdu
Türkiye'de yayılımını artıran WannaCrypt3r bir çok firmanın veri kaybı yaşamasına neden oldu. Türkiye'de acil yardım hattı kurulması konusunda çalışmalar başladı
Adana'da bir kullanıcı fidye tutarını ödediği halde dosyalarını kurtaramadı yani fidye ödemek çözüm değildir, Yapılacak işlemler;
-Orjinal işletim sistemi kullanmak Mart ayı içerisinde gelen güncelleştirmelerin yüklü olması gerekmektedir
-Güncel Antivirüs yazılımları kullanmanız Önerimiz; Gold Partneri olduğumuz Eset Endpoint ürünüdür, her gün güncelleme almakta olup Eset Lab. Tarafından her yeni bulunan tehtid güncelleme olarak Eset Antivirüs ürününüze işlenmektedir.
-En önemli olanlarından Firewall kullanmak Firewallın işlevi ise internet trafiğinizi engellemek ve tanımlanan paketlerin geçmesini engeller.
-Harici bir Usb Bellek, Harici Hdd gibi network ağınıza bağlı olmayan birime yedek alın.
-Bilinmeyen mailleri açmayın, Maillerde eklerden gelen excel word gibi dosyalara önemle dikkat edin, makrolar sayesinde internet ağınızda nekadar bilgisayar bağlıysa hepsine saniyeler içerisinde bulaşabilir.

Sizde Wannacrypt3r ve Diğer Fidye yazılımlarından korunduğunduğunuzdan emin olmak için bize ulaşabilirsiniz..


Merkez Ofis

  • Adres: Vezirçiftliği Mah. D-130 Karayolu Cad. No:224 K:1 BAŞİSKELE / KOCAELİ
  • Telefon: +90 (262) 239 44 55
  • Faks: +90 (262) 239 44 37
  • E-mail: destek@proserbilisim.com
Loading