Blog

Bilgi Paylaştıkça Güzeldir...

Türkiye dijital saldırı fırtınası altında

Türkiye dijital saldırı fırtınası altında

 

Aylardır, hemen hemen her gün farklı türevleriyle, bir takım firmaların ( Turkcell, Vodafone, TTNET vb ) e-fatura şablonları taklit edilerek kullanıcıları yanıltan sahte e-postalar gönderilmektedir. Özellikle türevlerinin devamlı değişmesi, kısa sürede bir çok kullanıcıya aynı anda ulaşabiliyor olması ve yerel olarak (sadece Türkiye’de) yayılması Antivirüs programlarının işini zorlaştırıyor. Son tehdit olarak Rusya merkezli uzak destek programı olarak bilinen AMMYY yazılımı üzerinden saldırılar saptamış durumdayız. Virüs sadece Office ve Adobe dosyalarına zarar verirken artık Sektörel programlarının servislerini durdurarak database dosyalarını da şifrelemektedir.

 

Tehditlerin Amacı

Bu tehditlerin amacı, kullanıcıların doküman ve program datalarını ( .doc, .xls, .pdf, mdf, ldf, vb. uzantılı) şifreleyip, kullanıcıların bu dokümanlara tekrar ulaşabilmek için fidye ödemesini sağlamaktır. 

 

Korunma Yöntemi

Bu saldırılardan korunmanın birçok aşaması bulunmaktadır.

1-    Virüs programlarının güncel tutulması gerekmektedir.

2-    Firewall cihazı kullanılması gerekmektedir ve cihazların CryptoLocker engellemesi için gerekli düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

3-       Güncel yedek alınması gerekmektedir. Bu yedeklerin harici disk olarak server üzerinde sabit takılı olmaması gerekmektedir.

4-       Kaynağı bilinmeyen maillerin açılmaması gerekmektedir. ( Özellikle Ekli dosyada bulunan pdf, doc, xls, gibi dosyaların solarında exe uzantısı olanları açılmamalıdır. )

5-       Son olarak şirket içinde bilgilendirme toplantıları yapılmasını önermekteyiz.

 

 

 

Not: Soru ve sorunlarınız için http://www.proserbilisim.com/DestekTalepFormu.aspx linkinden destek talebi oluşturabilirsiniz. 

Loading